• Accueil
  • Math
  • Jason needs to buy fruits an apple cost php20each...

Jason needs to buy fruits an apple cost php20each while a mango costs php15 each he can spend no more than php180 the total number of fruits is not to exceed 8.​

Answers

  • Réponse publiée par: enrica11

    Step-by-step explanation:

    3 apples ang 8 mangoes

    15 php x 8pcs. = 120php

    180 - 120 = 60php left

    20 php x 3pcs.  =  60php

    60php +  120php = 180 php

  • Réponse publiée par: kenn14

    answer:

    20

    Step-by-step explanation:

    10times2is 20

  • Réponse publiée par: tayis

    answer:

    Finley can make 5 orange paint cans if he has 25 yellow paint cans and 15 red paint cans.

    Step-by-step explanation:

    Ratio and Proportion.

    5 yellow paint cans:3 red paint cans :: x yellow paint cans: 15 red paint cans

    Multiply 5 by 15, you get 75.

    Multiply 3 by x, you get 3x.

    Divide 75 by 3 to get the value of x.

    The result is 25.

    If Finley can make 1  orange paint with 5 yellow cans and 3 red paint cans,

    Divide 25 by 5 (yellow paints) and 15 by 3 (red paints). They both get 5. The answer is 5.

Connaissez-vous la bonne réponse?
Jason needs to buy fruits an apple cost php20each while a mango costs php15 each he can spend no mor...